Lednicko-valtický areál, krajinný celek o rozloze cca 283 km2 v okrese Břeclav, je pokládán za nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě a možná i na světě. Od prosince 1996 je zapsán do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Tato oblast na pomezí Moravy a Dolních Rakous byla v průběhu 18. a 19. století knížecím rodem Lichtenštejnů zformována do podoby přírodního parku. Zahrnuje množství kulturních i přírodních památek, včetně nejvyšší kategorie národních. Kromě obcí Valtice, Lednice a Hlohovec jsou významnými krajinotvornými celky uměle vysázený Boří les a Lednické rybníky a množství kulturních památek.
Zámky - Lednice a Valtice + Roztroušené drobné stavby - Apollónův chrám, Belveder, Dianin chrám, Hraniční zámeček, Janův hrad, Kaple sv. Huberta, Kolonáda na Rajstně, Lovecký zámeček, Maurská vodárna, Akvadukt a Minaret v lednickém zámeckém parku, Nový dvůr, Obelisk, Rybniční zámeček, Tři Grácie, Zámeček Lány a Zámeček Pohansko + Archeologická naleziště - staroslovanské hradiště Pohansko, hradiště u Nejdku a tvrziště Aloch jsou jsou doplněny přírodními památkámi a rezervacemi - NPP Pastvisko u Lednice, NPP Rendez-vous, NPR Lednické rybníky, NPR Slanisko u Nesytu, PP Kamenice u Hlohovce, PP Jezírko Kutnar, PP Květné jezero, PR Františkův rybník a přírodní rezervaci Niva Dyje.
Z tohot výčtu možných cílů je zřejmé, že nelze navštívit v době krátkého pobytu vše a také možnost shodnout se na způsobu a pořadí toho, co bychom chtěli všichni prioritně vidět, je pochopitelné, že každý přistoupil k pobytu po svém a proto se omezím jen na část, kterou jsme absolvovali podle původního plánu akce.
Ihned první den jsme v Lednici při prohlídce parku narazili na předváděčku dravců společnosti ZAYFERUS a musím říct, že takové ptáky jsme ještě nikdy neviděli.
Ubytování v Hlohovci v rodinném penzionu Usedlost pod Vinohrady splnilo naše očekávání a jako základnu pro výlety do okolí ho můžeme všem doporučit.
Fotky - Usedlost pod Vinohrady
Po ubytování jsme zahájili akci tradičně moravský, večerní návštěvou vinného sklípku Vinařství Jaroslav Šlichta a z fotek je zřejmé, že nálada byla výborná.
Druhý den se nás na kola sešlo pouhých 6 ks -někteří na svých a někteří na výpůjčených kolech - a vyrazili jsme na cestu k soutoku Moravy a Dyje. Soutok Moravy a Dyje je jedním z nejrozsáhlejších lužních lesů Evropy a je nejnižším ( 148 m nad mořem) a nejjižněji položeným místem Moravy. Na soutoku dvou řek Moravy a Dyje se stýkají hranice tří států – České republiky, Slovenska a Rakouska. Více než o místo samotné jde především o tu cestu na něj. Projíždí se po největší oboře v České republice – oboře Soutok, ve které je chována jelení, dančí a černá zvěř. Rozloha obory je 4 232 ha, ze které 3 395 ha jsou lesní porosty, 532 ha zemědělské plochy (převážně louky) a 305 ha vodní a ostatní plochy.
Čtvrtek jsme věnovali pěší návštěvě Lednického areálu. Procházku parkem jsem ukončili výstupem na Minaret
Návštěvu zámku jsme sice vynechali, ale zámecký skleník nás docela nadchnul. Zámecký skleník měří na délku 92 metrů, na šířku 13 metrů a je vysoký je 7,5 metru. Architekt Jiří Wingelmüller, vystavěl skleník novou, ve své době moderní technologií, provedenou mimo klasické stavební materiály v oceli, litině a skle.
Večerní návštěva Valtic a prohlídka Valtického podzemí s konzumací a archivním vínem, ukončila plánovaný program akce. Ulovením celebrity ukončila svou misi i Šárka a nastal čas příprav k odjezdu.
Akce se zdařila, ale bohužel na tento areál jsme měli dost málo času. Asi bude nutno návštěvu lokality zopakovat.