18. dubna v ranních hodinách nás vyzvedl na nádraží v Ostravě vlak skupiny RegioJet a dopravil nás do Brna. Brno je statutární město, počtem obyvatel i rozlohou druhé největší město v České republice, největší město na Moravě a bývalé hlavní město Moravy. Brno je centrem soudní moci České republiky, je zde Ústavní soud, Nejvyšší soud, Nejvyšší správní soud i Nejvyšší státní zastupitelství. Sídlí zde státní orgány s celostátní kontrolní působností a další důležité instituce, jako veřejný ochránce práv, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nebo Státní zemědělská a potravinářská inspekce a od roku 1777 je Brno také sídlem římskokatolické brněnské diecéze. Brnem protékají řeky Svratka a Svitava, které se v jižní části města slévají.
Naším hlavním cílem se však stal Špilberk. Špilberk (německy Spielberg, v hantecu Špilas) je hrad a pevnost tvořící dominantu města Brna. Nachází se na vrcholu stejnojmenného kopce. Hrad byl založen ve druhé polovině 13. století moravským markrabětem (a později i českým králem) Přemyslem Otakarem II. a během staletí procházel mnoha výraznými proměnami. Z předního královského hradu na Moravě, vystavěného v gotickém slohu, se ve druhé polovině 17. století stala mohutná barokní pevnost, která byla několikrát bez úspěchu obléhána. Její kasematy byly na konci 18. století upraveny na obávanou věznici. V roce 1962 byl hrad společně s okolním parkem prohlášen národní kulturní památkou.
Po výstupu na kopec a důkladné prohlídce jsme sestoupili s kopce a po doplnění spotřebovaných kalorií jsme se úspěšně dočkali vlakového spoje a přepravili jsme se domů. Cesta vlakem proběhla v přátelském prostředí a při konzumací plzeňského moku jsme konstatovali, že vlaky jsou pro nás vhodným dopravním prostředkem a občas je vhodné jejich služeb využít.