21. květen 2024 nás zavál do východní části Nízkého Jesníku. Autovýlet přes Opavu, Bruntál a Rýmařov měl svůj konec na parkovišti v Řešově. Národní přírodní rezervace Rešovské vodopády překvapila příjemným počasím a nádherou své přírody. Vodopády leží v roklinatém údolí říčky Huntavy, jsou tvořeny asi 200 metrů dlouhou kaňonovitou soutěskou o šířce cca 10 metrů. Voda říčky Huntavy postupně padá z několika stupňů, z nichž ten nejvyšší měří okolo deseti metrů. V údolí byla zřízena trasa, která provádí pěší návštěvníky nejkrásnějšími partiemi údolí a skalního kaňonu podél toku. Systémem dřevěných mostů, schodů a lávek, které jsou doplněné vyhlídkami na nejpozoruhodnější místa, nás vedl po značené turistické stezce.
Po návratu z cca 4 km trasy a posilnění místním pivem (řidiči měli tentokrát smůlu) jsme se přesunuli přes Rýmařov k hradu Sovinec. Pro zvídavé návštěvníky stránek je v tomto odkazu povídání o historii hradu (hezké čtení pro dlouhé večery). Tento hrad patří k významným památkám na severu Moravy. Byl založen roku 1318 bratry Pavlem a Vokem z rodu Hrutoviců. Hrad prošel dlouhým stavebním vývojem což vedlo k vzniku komplexu hradních budov a hradeb.
Dalším cílem se pro nás stala lokalita v obci Paseka (cca 2 km od hradu Sovinec), která je známa arboretem. Arboretum Makču Pikču vzniklo z iniciativy Ing. Radima Slabého na rekultivované skládce ve starém lomu. Ing. Slabý je znám svými neobvyklými návrhy a realizacemi zahrad. Na terasách je možné vidět nepřeberné množství skalniček, dřevin, kaktusů, travin ale také i jezírko s okrasnými rybami. Dispozice terasovitě uspořádaných svahů umožnila vybudování množství záhonků, skalek a několika jezírek, které doprovází skalnatý kaňón. Na ploše je umístěno množství laviček i několik zastřešených altánů, které nabízejí daleké výhledy do Hornomoravského úvalu.
Foto - Makču Pikču, arboretum Paseka
Po prohlídce arboreta nastal nejvyšší čas k opuštění destinace, protože se kvapem blížil čas začátku utkání s Kanadou na MS v hokeji. Auto nesklamalo a začátek se, s malým opožděním, stihl.