Neprávem turistický opomíjený kout naší krajiny nás přátelský, příjemným pozdně letním počasím, přivítal k našemu pobytu v Rychlebských horách. Oblast regionu Rychlebských hor se nachází v nejzápadnější části Slezska, v severozápadním výběžku okresu Jeseník, severozápadně od pohoří Hrubého Jeseníku. Nejvyšší horou je Smrk – 1125 m.n.m., nejdelší řekou je Vidnávka – 32 km a největším městem je Javorník, který nás ve své místní části Zálesí (dříve Valdek) ubytoval v chalupě U Hastrmana. Jelikož jsme v minulosti tento kout ještě nenavštívili, byl tentokrát pobyt o jeden delší něž obvykle a v pohostinné chalupě jsme se usídlili od 6. až do 10. září 2022. I když chaloupka lákala k lenošení, využili jsme příjemného počasí k výletům a díky hojnosti hub se v nás probudila vášeň a plné košíky nám ubraly spoustu energie a procházky byly poněkud náročnější než obvykle. I přes tento handicap jsme plán splnili.
První den nás nasměřoval k hřebeni a cestou ke Koníčku (850m.n.m.) láká k posezení lesní bar, přesněji u Strříbrného pramene vzdáleného asi kilometr od osady Zálesí. V dřevěných, vytesávaných žlabech chladí horská pramenitá voda lákavé plechovky s osvěžujícími nápoji a s nádhernýmí výhledy k třpytícím se polským jezerům na obzoru.
Cesta pokračovala hezkým lesním porostem až k Tančírně v Račím údolí. Secesní Tančírna slouží jako restaurace, taneční sál a penzion. Tančírnu nechal postavit vratislavský biskup kardinál Georg Kopp v letech 1906-1907. Podle kardinála Koppa získala Tančírna i své původní jméno – Georgshalle.
Nad Tančírnou lze nalézt jednu z nejhezčích skalních vyhlídek Čertovy kazatelny. Z vyhlídkové plošiny, je překrásný výhled do spodní části Račího údolí s hustými a místy i původními pralesními lesy. Nad skálou je dřevěný přístřešek, který je obklopen hezkým bukovým lesem. Posilnění zrakovým zážitkem sestupujeme zpět k tančírně k občerstvení do blízké restaurace Isolde a dále k městu Javorník. Kávarnička v Javorníku nás pohostila rychlou kávou a rychlým zákuskem. Proč rychlým? Na místě jsme zjistili, že autobus k Zálesí odjíždí z ÚANu za pouhých 15 minut. Autobus jsme stihli.
Fotky - Zálesí-Koníček-Tančírna-Javorník
Druhý pobytový den nás kroky zavedly do osady Travná (dříve Krautwald), o které jsou první zmínky již roku 1296 a do současnosti se v obci dochovalo 37 domů, z toho 17 trvale obydlených a má evidváno 53 stálých obyvatel. K zajímavým kulturním památkám patří římskokatolický farní kostel Neposkvrněného početí P. Marie, novogotický, postaven architektem Friedrichem Schmidtem v letech 1878-1882 na místě původního menšího kostela z roku 1725, dálé pak poutní kaple P. Marie Lasalettské z roku 1851 s křížovou cestou a poutní (radioaktivní) pramen P. Marie Lourdské (1889).
Z Travné jsme vystoupali k rozhledně na Borůvkové hoře (899 m.n.m.) a z její vyhlídkové plošiny ve výšce 24 m se nabízí nádherné výhledy na Rychlebské hory a roviny v sousedním Polsku. Nová stavba nahrazuje původní historickou rozhlednu z konce 19. století. Na vrchol rozhledny vede 155 schodů. Rozhledna poskytuje kruhový výhled a tak za dobrého počasí je výhled na Otmuchovské a Nyské jezero v Polsku, Kralický Sněžník, Šerák, Praděd, Smrk a vůbec velkou část Jeseníků. Umístění vrcholu přispělo k organizaci setkávání české a polské opozice 80. let 20. století. První takové setkání se konalo 15. srpna 1987. Setkali se zde aktivisté z obou stran hranice, na české straně například Jiří Dienstbier, Ladislav Lis, Jaroslav Šabata, Anna Šabatová a Petr Uhl. Další schůzky se konaly v červnu 1988 a květnu 1989. V roce 2006 byly na připomínku těchto setkání umístěny na vrcholu pamětní desky.
Na zpáteční cestě, na které jsme nejprve kontrolovali hraniční čáru, nás čekalo občerstveni v restauraci Celnice a pak jen přesun do Zálesí, které nás přivítalo docela slušným dešťovým přílivem. Teplo domácího krbu jsme tedy přivítali s povděkem a vysušení botů a oblečení nám ráno umožnilo vyrazit opět k Javorníku.
Ráno svítí slunce a mokré lesy lákají nejen k procházce, ale hlavně ke sběru lesních plodů (hřibů), kterých na nás čekalo v lesích požehnaně. Vyrazili jsme mimo značené turistické trasy a sběr hub nás docela pohltil. Dokonce i Naďa, která tvrdila, že hřiby vůbec nesbírá, o ně zakopávala a i její zavazadlo nabývalo značných rozměrů. Kontrola mobilních mapových podkladů nám umožnila nezabloudit a úspěšně jsme dorazili k městu Javorník a to přímou aleji k Jánskému vrchu, který byl do roku 1945 letní rezidencí vratislavských biskupů a arcibiskupů. Jde o jediný veřejnosti přístupný památkový objekt okresu Jeseník. Je ve vlastnictví státu (správu zajišťuje Národní památkový ústav).
Neváhej a toč aneb Kluci na vodě
|
Ahoj Rychleby. Na hřiby určitě ještě přijedeme.