Letošní covidové září nás opět přinutilo změnit své plány a z pobytu na Slovensku-Vysoké Tatry se nakonec na nás těšil Broumov a ve dnech 6. - 10. září jsme se nastěhovali do penziónu Vyhlídka-Panoráma v Javořích horách v obci Janovičky. Ze základny, která nás kromě přespání docela dobře nakrmila, jsme denně vyjížděli za krásami Broumovských stěn i samotného města Broumova.
Úterní ráno, po vydatné snídani, začal cca 30 km přesun na parkoviště u obce Slavný odkud je jen kousek po červené turistické značce ke Slavenským skalním hřibům. Po focení skalních útvarů sestupujeme do Zaječí rokle a po žluté značce se dostaneme k vrchu Velká Kupa, kde nás překvapuje svou stabilitou útvar Kamenná brána. Posilněni ze svých zásob, jdeme skalním labyrintem až na vyhlídkový vrch Koruna (769 m.n.m.) Trasa vede zasmušilým pohádkovým lesním prostředím, kde je vlhko, mech a kapradí. Na koruně se ráz krajiny prosvětluje a odměnou jsou nám nádherné výhledy až na polské Stolové hory. Cesta pokračuje zelenou značkou k Pánovu kříži, my se však ještě rozhodneme obejít "kamenné ZOO" a Božanovský špičák, nejvyšší vrchol Broumovských stěn (773 m.n.m.). Od Pánova kříže jdeme zpět na parkoviště Slavný a následuje odjezd do Janoviček. Celková délka trasy byla cca 11 km, ale opravdu docela náročným terénem.
Foto - Broumovské stěny-Slavný - 7. 9. 2021
Ve středu ráno nás plán akce zavedl na parkoviště Hvězda, zřejmě nejznámější místo v Broumovských stěnách. Stojí tu poutní barokní kaple z pískovcových bloků, dílo architekta K. I. Dientzenhofera. Od kaple z roku 1731 je pěkný výhled do Broumovské kotliny, na pohraniční Javoří hory a Soví hory v Polsku. V blízkosti kaple stojí další historická stavba – dřevěná turistická chata Hvězda z roku 1856, která nás přivítala zavřenými dveřmi a pro občerstvení poutníků sloužil pouze malý bufet, asi jediné otevřené místo v široké i dalekém okolí. Z Hvězdy jsme se vypravili po modré turistické značce ke skále Kačenka na kopci Panna (661 m.n.m.). Náročný cca 1,5 km náročný terén je veden mezi kameny a po kamenech a po výstupu na Kačenku je nutno se vrátit zpět stejnou cestou. Po občerstvení v bufetu míříme na druhou stranu k Supímu hnízdu po červené turistické značce. Tato trasa je normálně schůdná a skalní útvary jsou opravdu nádherným Skalním divadlem. Další volba padla na delší trasu kolem Pánovy věže sestupem po žluté a výstupem po červené k Mariánské jeskyni a přes jeskyně Kovárna zpět na parkoviště Hvězda. Opět jsme tedy absolvovali cca 11 km dlouhou náročnou trasu v nádherném skalním divadle, které zformovala příroda na tomto původně mořském dně.
Foto - Broumovské stěny-Hvězda - 8. 9. 2021
Broumovský klášter s původně gotickým chrámem zasvěceným sv. Vojtěchu byl zbudován na místě původní tvrze v první polovině 14. století. Význam Broumova vzrostl v době husitských válek, kdy po vypálení Břevnovského kláštera husity, se opat Mikuláš II. s několika řeholními bratry uchýlil do bezpečí opevněného Broumova. Chrám dokončil opat Zinke, který toto dílo svěřil významným barokním architektům Kryštofovi Dientzenhoferovi a jeho synovi Kiliánu Ignáci. Ti také v letech 1727–1733 přestavěli hlavní objekt kláštera do dnešní podoby, která byla mírně pozměněná opravami po dvou požárech ve druhé polovině 18. století. Po druhé světové válce byly pokusy osídlit klášter benediktiny, ale rok 1948 ukončil snahy o obnovu opatství. V roce 1950 byl klášter upraven na internační tábor pro řeholníky, následně sem byly sestěhovány řeholnice různých řádů. Internované sestry zde žily za nelidských podmínek a byly nuceny pracovat v továrnách a v zemědělství v Broumově a okolí. Ulehčení situace přinesl teprve rok 1968, kdy díky politickým změnám mohly sestry nastoupit službu v charitních domovech. Od roku 1974 sloužil hlavní objekt Státnímu ústřednímu archivu k uložení přísně střežených fondů. Po roce 1980 začala příprava neprovedené rekonstrukce a konečně v roce 1990 dostali budovy v restituci zpět břevnovští benediktini. Pod vedením opata Opaska nejprve opravili budovy v Břevnově, pak se snažili opravit a osadit také broumovský klášter. Od počátku 21. století nežije v klášteře žádný příslušník benediktinského řádu. V prostorách památky nyní funguje Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov a od května 2015 klášter nabízí také nové ubytování Dům hostů.
Virtuální prohlídky z Broumovského kláštera
Tento objekt a přilehlé město jsme si prohlédli ve čtvrtek a po návratu do Janoviček začalo loučení s tímto nádherným místem a příprava na ranní odjezd domů.
Foto - Janovičky - Broumov - 9. 9. 2021