V květnu se uskutečnil třídenní výjezd všech našich členů do Jeseníku. Počasí bylo skvělé a umožnilo nám absolvovat vše podle plánu.
Cestou na ubytování v Apartmánech po Čerťákem ve vesničce Dolní Moravice jsme se zastavili v arboretu. Arboretum Nový Dvůr je dendrologická zahrada nacházející se v Novém Dvoře, místní části obce Stěbořice. Bylo založeno v roce 1958 na místě jednoho z dendrologicky nejcennějších parkových objektů ve Slezsku.
Vznik arboreta je spojen s bývalým majitelem novodvorského panství Quido Riedlem (1878 - 1946), který za svého působení v Novém Dvoře u Opavy (1906-1928) vytvořil na menší ploše 1,8 ha přírodní park, ve kterém bylo pěstováno na 500 druhů a kultivarů domácích a cizokrajných dřevin. Tento park se stal základem dnešního arboreta a tvoří dnes historickou část dendrologické expozice, která se rozšířila z původní plochy na 23 ha. S odstupem takřka 100 let je zde i dnes možné obdivovat výsadby douglasek, cedrů, cypříšků, zeravů a jalovců, ale také nejstarší výsadby pěnišníků. Řada cenných dřevin se dochovala v historické části do dnešní doby.
Foto - Arboretum Nový Dvůr - květen 2014
Po důkladné prohlídce jsme již v klidu dojeli do Dolní Moravice a zahájili přípravu akce pro následující den.
Foto - Dolní Moravice - květen 2014
Zlákal nás Praděd - 1492 m vysoká hora v Hrubém Jeseníku. Je to nejvyšší vrchol Moravy, Českého Slezska i Horního Slezska. Celkově jde o pátou nejvyšší horu Česka. Je zde nejdrsnější Průměrná roční teplota zde nepřevyšuje 1°C. Na vrcholu stojí 162 metrů vysoký televizní vysílač s rozhlednou, jehož horní plošina je nejvyšším bodem v ČR.
Praděd je přístupný z několika směrů. My jsme pro výstup zvolili asfaltovou silnici z Karlovy Studánky přes sedlo Hvězda a chatu Ovčárna. Zbaběle jsme absolvovali první část výstupu autobusem. Vrchol jsme pak dobyli pěšky a na zpáteční cestě se většina vydala dolů cestou Bílé Opavy.
Foto - Bílá Opava - květen 2014
V délce asi 2,5 km si Bílá Opava razí cestu rulovými úbočimi Pradědu a Vysoké hole, na kterých peřejemi, kaskádami a vodopády překonává výškový rozdíl asi 400 m. Nejvyšší z vodopádů - Velký vodopád - dosahuje výšky 7,9 m a je součástí kaskády o výšce 16,4 m a délce 40 m. Kaňon vznikl v důsledku složité geologické stavby, kde vrstvy hornin různě odolávaly vodní erozi. Některé balvany byly vymlety do podoby tzv. obřích hrnců, známých z šumavské říčky Vydry. Kaňon je přístupný po žluté turistické značce (spojené s naučnou stezkou) a končí u hotelu Hubertus v Karlově Studánce. Lázeňská obec ležící v okrese Bruntál. Má 226 obyvatel, její katastrální území má rozlohu 46 ha. Se svou nadmořskou výškou 800 m n. m. je nejvýše položenou obcí bruntálského okresu.
Přejezd z Dolní Moravice do Koutů nad Desnou nás vedl malebnými cestami Hrubého Jeseníku k výchozímu bodu plánované exkurze na Dlouhé Stráně.
Foto - Dlouhé Stráně - květen 2014
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je přečerpávací vodní elektrárna společnosti ČEZ vybudovaná v Hrubém Jeseníku v katastrálním území Rejhotice obce Loučná nad Desnou v okrese Šumperk, uvnitř CHKO Jeseníky. Jedná se o nejvýkonnější vodní elektrárnu v Česku – její instalovaný výkon je 2 × 325 MW. Hlavním úkolem elektrárny je zabezpečit stabilitu elektrizační soustavy, pro kterou je nezbytná rovnováha mezi aktuální spotřebou a výkonem dodávaným energetickými zdroji. Několikrát denně tak přechází z čerpadlového do turbínového režimu a naopak. Vlivem nástupu větrných a slunečních elektráren se výrazně zvýšila nestabilita systému a význam elktrárny pro jeho regulaci značně vzrostl. Horní nádrž se nachází na vrcholu hory Dlouhé stráně v nadmořské výšce 1350 m a má provozní objem 2 580 000 m³ a zabírá plochu 15,4 ha, s největší hloubkou 26 m. Dolní nádrž leží na říčce Divoká Desná v nadmořské výšce 825 m a má celkový objem 3 405 000 m³ a plochu 16,3 ha.
Jelikož se elektrárna nachází v chráněné krajinné oblasti, je celý provoz umístěn v podzemí. V kaverně o rozměrech 87,5 × 25,5 × 50 m jsou umístěny dvě 24 metrů vysoká turbosoustrojí s reverzními Francisovými turbínami o výkonu 325 MW Jedná se o největší reverzní vodní turbíny v Evropě. S horní nádrží je kaverna spojena dvěma přivaděči o průměru 3,6 m a délce 1547 a 1499 m, s dolní nádrží dvěma tunely o průměru 5,2 m a délce 354 a 390 m, na obou koncích mají přivaděče kulové uzávěry. Při plném výkonu protéká každým přivaděčem 68,5 m³ vody za sekundu a celý objem nádrže je možné načerpat za sedm hodin.
Po prohlídce se loučíme s Jeseníky a po výdatném obědě se přepravujeme cestou přes Skřítek a Opavu k domovu.