V roce 2013 jsme navštívili Svatý Hostýn a jelikož se nám procházka Hostýnskými vrch zalíbila, rozhodli jsme se pro opakování a dne 8. října 2014 jsme vyrazili opět do rodiště Mirečky.
Hostýnské vrchy jsou geomorfologický podcelek Hostýnsko-vsetínské hornatiny. Patří do Západních Beskyd. Od Vsetínských vrchů jsou odděleny Vsetínskou Bečvou. Značná část Hostýnských vrchů je zalesněna. Nejvyšším vrcholem je Kelčský Javorník (864 m n. m.), který jsme navštívili v minulém roce. Rovněž vrch Hostýn (735 m n. m.), který je nejvýznamnějším poutním místem mariánského kultu v České republice, jsme neminuli při našem loňském a ani při letošním putování. Hostýn dal pohoří jméno.
Z hlediska geologické stavby je oblast Hostýnských vrchů součástí karpatské soustavy. Skládá se z několika dílčích pásem, která jsou na vnější straně lemovaná pruhem vněkarpatských sníženin. Součástí těchto sníženin je Moravská brána a Hornomoravský úval. Horský oblouk Vnějších Západních Karpat je z převážně složen ze střídajících se vrstev pískovců, slepenců, jílovců, jílovitých břidlic, místy i vápenitých, a slínovců.
Naše putování jsme zahájili ve Chvalčově (skupina VRAPA1). Má asi 1600 obyvatel a katastrální území obce má rozlohu 2296 ha. Chvalčov leží východně od města Bystřice pod Hostýnem, v jeho těsné blízkosti (obě sídla jsou od sebe oddělena prakticky jen železničním náspem). Současná obec vznikla v roce 1951 sloučením obcí Chvalčov a Chvalčova Lhota pod společným názvem Chvalčov. Na území obce se nachází hora Svatý Hostýn, odkud vyrazila do stopy skupina ŘEPA2. Za zajímavost stojí, že z místního lomu byl použit kámen při stavbě přehrady Bystřička.
Společným bodem našeho setkání byl určen bod na hřebenu nazývaný Klapinov. Obě skupiny splnily první úkol a skutečně se setkaly v uvedeném bodě. Pokračování cesty vedlo malebným krajem do cíle v obci Rusava.
Obec Rusava má asi 600 obyvatel a leží v hlubokém údolí říčky Rusavy v severozápadní části Hostýnských vrchů, v průměrné výšce 410 m n.m. Obec je známá též pod jménem Rotálovice a je vyhledávanou rekreační lokalitou. Obec byla v roce 1924 přejmenována na Rusavu, podle stejnojmenné říčky, která se při deštích zbarvuje do "rusé barvy". Rusava odoláváa civilizačním vlivům a ponechala si svůj osobitý charakter.
Naše putování bylo ukončeno opět tradičně konzumací dobrot v restauraci Brusénka v obci Brusné.
Zajímavým zpestřením akce bylo vytvoření filmového dokumentu z Bystřice pod Hostýnem, který možná skončí až v daleké Kanadě.