Rozdělením do dvou skupin se tentokrát Vrařepa poněkud změnila. Skupina VRAPA1 opět absolvovala celou plánovanou trasu a doplněna o vnoučata z Pardubic, vyrazila ráno na vlak v 7,15 směrem do Mostů u Jablunkova. Skupina ŘEPA2 (oslabená neúčastí Pavly V.) se změnila na skupinu pobytovou a vyrazila s dvouhodinovým zpožděním vlakem a autobusem na Hrčavu.
Trasa cca 11 km pochodu vedla z Mostů přes Gírovou, Komorovský Grúň, polskou osadu Wawrzacze na Trojmezí a Hrčavu.
Mosty u Jablunkova (polsky Mosty koło Jabłonkowa) je obec na východě České republiky. K 1. lednu 2013 měla obec 3 937 obyvatel. Přibližně 18% obyvatel tvoří polská menšina. První zprávy o osídlení pocházejí z druhé poloviny 16. století. V roce 1578 zde bylo postaveno opevnění Šance, které sloužilo proti nájezdům Tatarů, později proti Turkům. V centru obce se nachází ski areál se třemi sjezdovkami dlouhými 620 až 650 metrů, s převýšením 150 metrů. Výstup na Gírovou jsme zahájili zdolaním sjezdovky a následně jsme byli odměněni pohodovým pokračováním cesty hřebenem hory Gírové.
Gírová (polsky: Girowa německy Girowa) je nejvyšší hora české části Jablunkovského mezihoří, která má nadmořskou výšku 839 metrů. Leží v katastru obce Bukovec, několik málo kilometrů od polské a slovenské hranice. Pod vrcholem stojí horská chata Gírová, která byla poprvé otevřena 9. července 1932 Klubem českých turistů. Přes vrchol prochází hlavní evropské rozvodí mezi Odrou a Dunajem. Na úpatí hory se nachází skalní útvar zvaný Čertův mlýn, kde podle místních pověstí sídlili čarodějnice a čerti.
1,5 kilometru severně od Hrčavy leží Komorovský Grúň, osada o několika domech, kterou s Hrčavou spojuje cesta. Tato cesta je do poloviny své délky také hranicí Polska a Česka. Po přechodu osady jsme zamířili na Polské území a přes osadu Wawrzacze jsme dorazilí na trojmezí Polska, Česka a Slovenska, které se nachází zhruba 1,5 km vjv. od obce Hrčava. Hrčava je rovněž spojena lesní pěšinou se slovenskou obcí Čierne. Na trojmezí nás překvapila pobytová část Vrařepy, která nás v tomto bodě doplnila na plný počet (tj. 7 + 2 děti).
Obec Hrčava (polsky Herczawa) leží na hranici se Slovenskem, na místě kde se stýkají hranice Česka, Polska a Slovenska a je po sousedním Bukovci druhou nejvýchodnější obcí ČR. Ke dni 8. 8. 2008 zde žilo 252 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1920. Byla dlouho součástí obce Javořinka (polsky Jaworzynka), která od roku 1920 leží v Polsku. Lidé na Hrčavě se snaží žít tradičním životem a je velmi pravděpodobné, že pokud se vydáte časně ráno na výlet do této vesnice, potkáte pasáka krav nebo staré lidi vyhánějící ovce na pastvu. Mladší generace pracuje převážně v jiných obcích nebo je nezaměstnaná. V obci jsou 4 hospody, 2 obchody a zajímavý kostel (z r. 1936), v němž každou neděli probíhají bohoslužby. V obci není žádné zdravotní zařízení, v případě potřeby jsou obyvatelé nuceni vyhledat lékařské ošetření až v Jablunkově. Stát nejeví žádný zájem o finanční podporu této vesnice, ta si však udržuje své historické kouzlo.
Hrčava se stala pro tentokrát cílem naší výpravy a po prohlídce jsme vyrazili autobusem do Mostů u Jablunkova na vlak, který nás bezpečně dopravil domů (tedy již celou VRAŘEPU).