Dny 10. a 11. 9. 2013 jsme zasvětili pouti na Svatý Hostýn. Do místa startu jsme dojeli auty. Vesnička Chvalčov (nechvalně známá Likérkou Drak) byla výchozím bodem cca 20-ti kilometrové pouti.. Polovina Vrařepy se vydala po žluté značce na Tesák, pak po zelené ke Třem Kamenům a dále na Skalný a Hostýn.
Skupina ŘEPA2 (+ jedna) volila poloviční trasu z Tesáku na Hostýn a statečně došla do cíle s menším náskokem před VRAPA1.
Po pozdním obědě jsme se ubytovali v církevních poutních domech, přímo vedle barokního poutního chrámu.
Hostýn je jedním z hlavních vrcholů Rusavské hornatiny, severozápadní části pohoří Hostýnské vrchy. Vyčnívá z jejího severního okraje asi 3 km jihovýchodně od města Bystřice pod Hostýnem.. Plochý pískovcový vrch je převážně pokryt smrkovým lesem, část západního svahu je chráněna jako přírodní památka Stráň.
Informace pro Karla H. - Hostýn má dva vrcholy a oba se nachází na katastru obce Chvalčov.
Na nižším z vrcholů, v nadmořské výšce 718 m, stojí barokní poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie. Původní stavba z let 1721–1748 byla obnovena po požáru roku 1769 a rekonstruována v letech 1841–1845. V roce 1887 zde byl dobudován jezuitský klášter. I dnes je poutní místo spravováno jezuity, kteří zde mají zřízen noviciát.
Hostýnská legenda, která však byla poprvé zapsána až v roce 1665 v díle jezuity Bohuslava Balbína, vypráví, že se zde ve 13. století ukrývali lidé při velkém nájezdu Tatarů. Trpěli však nedostatkem vody, proto se modlili k Matce Boží a na její přímluvu zde vytryskl pramen a mohutná bouře donutila Tatary k ústupu. Archeologické nálezy však neposkytují sebemenší doklad podobné události, ale pod vrcholem se nachází pramen, který podle tradice zázračně uzdravuje. U něj stojí kaple z roku 1700.
Večer jsme strávili prohlídkou křížové cesty Dušana Jurkoviče a konzumaci vody z pramene. Na tomto poutním místě jsou všechna restaurační zařízení zavřena od 17 hodin a tudíž nám nic jiného nezbylo.
Druhý den ráno jsme se přesunuli do Bystřice a cestou holky nasbíraly několik košíků hříbků. Měli jsme i možnost pozdravit se s rodinou Mirečky, která je rodačkou z Bystřice a má zde zasaseny hluboké kořeny. Dokonce jsme se poznali i s legendární sestřenici Idou. Viděli jsme krásu okolních vesnic (při projížďce auty) a v jedné vesničce jsme nalezli zázemí v hezké restauraci s roztomilým názvem "BRUSENKA". Posilněni obědem jsme se rozloučili s Hostýnem, s okolím i s rodinou.
Odjezd domů pak proběhl bez větších komplikací a odpoledne jsme již mohli odpočívat ve svých domovech.
Kdo pomůže vyřešit Karlovi H. problém s mlýnským kolem na venkovní stěně hospůdky "BRUSENKA".
Karel rychlým výpočtem při obědě zjistil, že kolo nemá dostatek vody (malá kinetická i nízká potenciální energie vody), která by kolem mohla pohnout. Ale vodě to bylo zřejmě jedno a kolo se točilo.
Dokonce i Pepa si z toho dělal docela těžkou hlavu.
Zdařila akce, která nám ukázala další hezký kout Moravy, který si zcela jistě zaslouží, aby mu byly věnovány dny k cestám za poznáním jeho krás a pamětihodností.
Odkaz pro inspiraci k řešení úkolu - A přece se točí