25. duben byl prvním dnem pravidelných výletů Vrařepy do přírody v roce 2017. Byl zvolen lehký přesun mezi hradem Hukvaldy a restauraci Starý Mlýn přes hukvaldskou oboru. I přes malé nedostatky - ranní čekání na autobus v Krmelině a malé bloudění na konci obory - proběhla akce tradičně v dobré náladě a bez úrazů.
Obec Hukvaldy je poslední obec čistě lašská na rozhraní valašsko-lašském, jíž vévodí jeden z nejmohutnějších hradů na Moravě, který byl založen v první polovině 13. století, tedy za panování krále Přemysla Otakara I. (1197 - 1230). Je to obec, kterou proslavil hudební skladatel Leoš Janáček.
Pěší přesun z hradu kolem amfiteátru, kde jsme nemohli minout Lišku Bystroušku. Současná socha je kopií původní lišky Bystroušky, kterou po jejím zcizení v roce 2015 vytvořil s pomocí moderních 3D technologií sochař Adam Krhánek.
Další cesta nás provedla oborou k obci Měrkovice. Obora Hukvaldy patří k nejstarším oborám v České republice. První zmínky o obornictví na Hukvaldech sahají do r. 1567, kdy olomoucký biskup Vilém Prusinovský dostal od císaře Maxmiliána II. darem daňčí a jelení zvěř a dal pro ni v okolí hradu Hukvaldy ohradit kus lesa. V současnoti obora Hukvaldy přešla 1. října 2014, v rámci tzv. majetkového narovnání mezi státem a církvemi do vlastnictví Biskupství ostravsko-opavského. Provoz obory nyní zajišťují zaměstnanci Biskupských lesů.
Konec naší cesty je spojen s konzumací v obci Kozlovice v areálu Na mlýně. Posilnění kozlovickým pivem a někteří i zvěřinovým guláškem jsme zbaběle použili k přepravě domů místních autobusů, i když domů to bylo pouhých 20 km. Je třeba ovšem podotknout, že je nutno šetřit síly, protože před Vrařepou je ještě hodně prostoru pro výkony a program slibuje náročný rok 2017.