Každoroční zářijový zahraniční pobytový zájezd (3. - 6. září) nás zavedl na Šariš do oblasti Pieninského národního parku. Pieniny jsou krajinný celek na Slovensku a v Polsku, patří do geomorfologické oblasti Východné Beskydy. Pieninský národní park byl na Slovensku vyhlášen v roce 1967 na ploše 2125 ha, v roce 1997 byl rozšířen na 3750 ha. V Polsku bol vyhlášen Pieniński Park Narodowy 23. května 1932 na ploše 760 ha, v roce 1955 byl rozšířen na 2231 ha.
Základna k vycházkám do Národního parku byla v nejmenším slovenském městě Spišské Staré Vsi, která nás překvypila svou pohostinností a kvalitou nabízených služeb. Penzion Tri Koruny je nádherné stylové místo s vkusným nadčasovým interiérem, překonal a splnil naše představy komfortu, relaxu, gastronomie a pohody.
Krásná příroda nás rozdělila do několika skupin a druhý den jsme prožili každý dle svých sil a možností. Nově otevřena stezka v Bachledové dolině, hradní komplex v Staré Lubovni a skalní útvary v polské části Pienin jsme navštívili v oddělených skupinách a večer jsme se opět sešli v restauraci penzionu Tri Koruny.
Pieniny tvoří horský masív bradlového pásma. Na slovenském území se nacházejí jen nižší vrcholy, například Holica (828 m). Nejdominantnější vrcholy se nacházejí na polské straně: Sokolica (747 m) a Tři korunky (polsky: Trzy korony, 982 m). Vrchol Třech korunek se skládá z pěti částí: Okrąglica (982 m), Płaska Skała (950 m), Nad Ogródki (940 m), Pańska Skała (920 m) a Niżnia Okrąglica. Právě nejvyšší Paňská Skála nás překvapila po náročném výstupu nádhernými výhledy na řeku Dunajec a okolí. Další naše pouť pokračovala po hřebeni až na Sokolicu a sestupem k Dunajci na Polské straně. Kdyby dole nebyl funkční převozník, čekalo by nás ještě dalších cca 10 km k nejnližšímu možnému přechodu řeky na Slovenskou stranu. Jelikož profil trasy byl docela náročný, použili jsme zbaběle k přepravě do Červeného Kláštoru místní taxi přepravy.
Druhý den celá přítomná Vrařepa zvolila odpočinkový výlet na pltích po řece Dunajci překrásným průlomem Dunajce mezí kopci, které jsme minulý den prošli. Na konci cesty na pltích většina použila k přepravě do Červeného Kláštoru zapůjčených bicyklů (rowerow).
Foto - Výlet po Dunajci na pltích
Cesta domů nás zavedla na hradní komplex ve Staré Lubovni a posilněni haluškami na salaši Krajinka u Ružomberoku jsme úspěšně docestovali ke svým domovům.
Foto - Stará Lubovňa a salaš Krajinka
Slovensko je nádherné a zářijový návrat k našim sousedům v roce 2020 bude jistě rovněž patřit k tomu nejlepšímu z našich společných výletů.