Rožnov pod Radhoštěm (do roku 1912 pouze Rožnov) je město o celkové rozloze 3 948,22 ha a má svému návštěvníkovi opravdu co nabídnout. Vrařepa se tedy rozhodla prověřit hlavně nové přírustky Národního muzea v přírodě. V pondělí 24. května se sešla přibližně jedna polovina Vrařepy na parkovišti vedle skanzenu a okamžitě vystoupala na Karlův kopec a pak ještě 18,8 metrů na vyhlídkovou plošinu Jurkovičovy rozhledny, která od roku 2012 zdobí tento výškový bod.
Rozhledna je tvořena kombinací dvou základních materiálů – kámen, který tvoří základ stavby a dřevo zpracované tradičními tesařskými technologiemi. Z dřevěného roubení vycházejí věžovité osmistěnné nástavby. Věžovitá část rozhledny s vyhlídkovou plošinou je zakončena jehlancovitou střechou s čtveřicí drobných vikýřků a makovicí u vrcholu.
Rožnov je znám především Valašským muzeem v přírodě, které je tvořeno souborem dřevěných lidových staveb z valašského regionu a má tři oddělené prostory. Dřevěné městečko v městském parku a na přilehlé stráni je Valašská dědina a Mlýnská dolina. Naše volba padla na nejrozsáhlejší areál Valašské dědiny, který začal být budován v roce 1962 a museli jsme konstatovat, že je neustále doplňován o další objekty a nabízí opravdu hezkou procházku kolem nádherných valašských staveb.
Bratři Jaroňkové, kteří muzeum v přírodě založili se usadili v Rožnově pod Radhoštěm v roce 1909. Inspirací k výstavbě skanzenu pro ně byla návštěva mladšího bratra v Dánsku, kde narazil v druhém největším městě Aarhus na nově vzniklé muzeum v přírodě. Tento koncept muzea ho nadchl natolik, že o pár let později přichází spolu s bratrem s prvním projektem muzea v přírodě u nás. Otevření a realizace muzea se z důvodu 1. světové války odložila až na rok 1925, ale i přesto je Valašské muzeum v přírodě nejstarším ve střední Evropě.
Nejen slíbenou chutí kávy nás Mirečka nalákala na terasu svého domečku, kde jsme se opětovně mohli kochat výhledem na údolí pod třetím nejvyšším vrcholem Beskyd. Vrchol Kněhyně (1256 m) je považovaný za nejkrásnější a nejméně lidskou rukou zasažený vrcholek Beskyd.