19. květen 2015 byl prvním dnem třídenního výletu. Cílem byly naše nejvyšší hory Krkonoše a pokoření nejvyšší české hory Sněžky. I když předpovědi počasí nevěstily nic dobrého, nenechali jsme se odradit a vyrazili jsme z Paskova v půl osmé ráno. Cesta nás zavedla směrem k Náchodu a zastávka v Novém Městě nad Metují nemohla být lepším místem pro doplnění kalorií a zásob.
Nové Město nad Metují bylo založeno v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Centrum města leží na vysokém ostrohu obtékaném ze tří stran řekou Metují a je městskou památkovou rezervací.
Zámek v Novém Městě nad Metují stojí na místě starší tvrze. Při založení byl zahrnut do opevnění města, je však od města oddělen výrazným příkopem. Byl rozšířen Pernštejny během 16. století a barokně přestavěn v letech 1655-1661. V letech 1909-1913 byl upraven podle plánů Dušana Jurkoviče pro nové vlastníky průmyslníky Josefa a Cyrila Bartoně z Dobenína. Jurkovič navrhl také originální zámeckou zahradu s dřevěnými stavbami. V roce 1948 byl zámek Bartoňům zkonfiskován. Ve státní správě zůstal až do roku 1992, kdy byl v restituci vrácen Josefu Bartoňovi Dobenínovi a zpřistupněn veřejnosti.
Náměstí je obdélník o rozměrech asi 140 x 60 m, ze tří stran s nepřerušeným podloubím. Některé domy byly sice v 18. a 19. století přestavěny, zachovávají však původní jednotný ráz i výšku. Na náměstí stojí raně barokní mariánský sloup a socha Nejsvětější Trojice. Stará radnice pochází z roku 1535-45 a vznikla přestavbou měšťanského domu. Nová radnice vznikla v roce 1893 adaptací původní školy ze 16.století.
Kostel Nejsvětější Trojice ve východním rohu náměstí byl postaven brzy po založení města a přestavěn roku 1540. Je to sálová stavba s křížovou klenbou a pětibokým závěrem v gotickém duchu.
V odpoledních hodinách jsme dorazili do Pece pod Sněžkou a ubytovali jsme se u paní Evy Lorencové v Horskén domě 195 a od centra Pece jsme byli vzdáleni pouhých 500 m, takže zaparkované dopravní prostředky dostaly volno až do našeho odjezdu.
Pec pod Sněžkou je významným horským střediskem zimní i letní rekreace a významným centrem cestovního ruchu. Přímo ve městě se nachází areál Ski Pec, který patří k nejlépe vybaveným v ČR a patří do skupiny středisek Černá hora-Pec. Na území obce se nachází nejvyšší hora České republiky Sněžka a Studniční hora.
Sněžka (polsky Śnieżka, německy Schneekoppe) je se svými 1603,30 m n. m. (dříve uváděný údaj 1602 m n. m. je nadmořskou výškou trigonometrického bodu) nejvyšší horou Hraničního (Slezského) hřebenu Krkonoš, Sudet, Čech i celého Česka a celého Slezska.
Plánované dobytí hoto vrcholu proběhlo ve dvou vrcholových skupinách. První skupina (VRA1PA1) dosáhla vrcholu, za vydatné podpory hustého deště, pěším přesunem Obřím dolem a ostatní pak s využitím mechanizace. Lanovka je spolehlivě přepravila k vrvcholu a po bloudění v mlze na vrcholu Sněžky se obě skupiny setkaly v bufetu horní stanice lanovky.
Sestup dolu přes Růžovou horu do Pece pak proběhl ve větší skupině a nutno pochválit, že poslední úsek z Růžové hory do Pece absolvovali, i přes nepřízeň počasí, všichni.
Večerní posezení v Horském domě vyústilo hraním společenské hry "Aktivity" a přípravou na odjezd domů. Po snídani jsme vyrazili po vlastních osách domů s plánovanou zastávkou v Hospitalu Kuks.
Rozsáhlý barokní komplex dal postavit majitel zdejšího panství František Antonín Špork (německy Sporck) v letech 1692–1724. Do roku 1694 byly postaveny lázně, ve své době jedny z nejvýstavnějších v Čechách. Roku 1702 bylo postaveno divadlo a závodiště, 1704 lázeňský dům a domy pro hosty, v letech 1707-1716 špitální kostel a hospital Milosrdných bratří se zahradou. V letech 1720-1724 přibyl nový lázeňský dům a Dům filosofů s knihovnou. Už za života hraběte Šporka význam lázní postupně upadal; po jeho smrti vinou nezájmu dědiců lázně chátraly. Byly postiženy řadou povodní, požárů i válečných událostí. Roku 1770 bylo přestavěno SZ křídlo hospitalu a v roce 1901 byl stržen vyhořelý zámek.
Po prohlídce Kuksu se skupiny rozdělily a skupina ŘE odjela rychle domů (Důchodci nemají nikdy čas !). Ostaní pak využili pohostinství Šporkova mlýna a pokusili se najít Braunův Betlém. Areál Nového lesa u Kuksu, je unikátní barokní sochařsko-krajinářskou realizací, vytvořenou v letech 1718–1732 za účasti významného barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna a jeho dílny pro hraběte Františka Antonína Šporka jako širší součást rezidenčního a lázeňského komplexu Kuks. Nachází se 2 km severně od Kuksu a asi 1 km od Stanovic, na jejichž katastru leží. Část sochařských prací v Novém lese je řazena k nejkvalitnějším dílům českého barokního sochařství. Od roku 2002 je areál chráněn jako národní kulturní památka. I když jsme k Betlému nakonec nedošli, tak podle obrázku se jedná o dosti devastované dílo a vyžaduje nutně rekonstruci.
Cesta domů pak již proběhla po stanovené trase, která nám přichystala značné dopravní komplikace, zvláště při průjezdu Litomyšle (cca 40 minutová jízda v dopravní zácpě). Po zakoupení výrobků z Loštic na Mohelničáku nás uvítal domov.
Akci lze hodnotit jako docela zadařilou a někteří účastníci projevili zájem o návrat na Sněžku (i individuálně) za pěkného počasí. Krakonoš nebo též Rýbrcoul (německy Rübezahl, polsky Liczyrzepa) nás určitě rád uvidí i v lepších časech, tzn. za pěkného slunečného počasí, které bude podtrženo i dobrou viditelností.