10. červenec, tradiční doba odjezdu na akci, ale směrem Ostrava. Po několika přestupech však kupodivu vystoupujeme opět v Beskydech, ale tentokrát v části zvané Slezské Beskydy v obci Nýdek na autobusové zastávce Střelmá. Nýdek je typická horská obec v údolí Slezských Beskyd, na soutoku Střelmy a Horského potoka s Hluchovou. Rozkládá se na úpatí tajemné hory Čantoryje při hranicích s Polskem.
Výstup začal docela ostrým výstupem na hřeben do Beskydského sedla. V Beskydském sedle je rozcestí zelené, modré a červené turistické značky. Sedlo se nachází na státní hranici s Polskem v nadmořské výšce 680 metrů nad mořem. Vrchol Velkého Stožku, který byl naším hlavním, byl v této chvíli vzdálen ještě celých 7 km.
Cesta dále vedla mírným stoupáním k vrcholu Sozsow. Částečně zalesněný vrch Velký Sošov - (polsky Soszow Wielki) (885 m n.m.) - je jedním z vrcholů hřebene na česko-polské hranici ve Slezských Beskydech. Nachází se mezi vrcholy Velká Čantoryje a Velký Stožek. Na severovýchodních svazích, na polské straně, Velkého Sošova je lyžařský vlek. Polská turistická chata Sozsow měla otvřeno a dobrá plzeňská tekutina nám chutnala skoro jako U Nimroda.
Dále cesta vedla přes vrch Česlar (polsky Ciéslar) (921 m.n.m), z kterého je velmi krásný výhled jak do polského vnitrozemí tak i na vrcholky Moravskoslezských Beskyd. Po cestě z vrcholu jsme v mírném klesání potkali ubytovací a restaurační zařízení Cieślarówka.
Od tohoto místa se cesta opět zvedá a závěrečné metry na vrchol Velkého Stožku byly dosti náročné. Velký Stožek (polsky Stożek Wielki) je 978 metrů vysoká hora ve Slezských Beskydech. Leží na česko-polské hranici; česká strana spadá do katastru obcí Návsí a Nýdek, polská strana přísluší k městu Visla. Na polské straně hory je pod vrcholem turistická chata, vybudovaná v roce 1922. Polská chata (schronisko) na Stożku je nejstarší polskou turistickou chatou ve Slezských Beskydech. Základní kámen chaty (schroniska) na Stożku byl položen 30. 5. 1920. I přes obtíže se sháněním financí na stavbu chaty práce postupně pokračovaly až do roku 1922. Dne 9. 7. 1922 byla chata vysvěcena, slavnostně otevřena a dána do užívání turistické veřejnosti. Chata však byla spíše hrubou stavbou a její dokončování probíhalo řadu následujících let. Generální rekonstrukcí prošla chata v letech 1962 - 1965 a následně na přelomu tisíciletí. Turistická chata, která je majetkem polského turistického svazu (PTTK), je přístupná je jak z české tak z polské strany. Od chaty na Stożku se otevírají fantastické pohledy na polská hraniční horstva a na Slovensko. Krásně je vidět Babí horu a Pilsko v Oravských Beskydech, celé Kysucké Beskydy, Malou Fatru i Vysoké Tatry a dokonce i Belianské Tatry.
Sestup z vrcholu nám znepříjemnil hustý déšť s kroupami a cesta na Filipku vedla cestou, která byla zcela zaplněna vodou. Na samotném vrcholku hory Filipka (771 m) ve Slezských Beskydech stojí poměrně velký turistický přístřešek, kterého by bylo možné v případě nepohody a nebo při obsazení nedaleké chaty Hrádek využít k nouzovému bivaku. Cesta z Filipky již proběhla v mírnějším dešti a všichni jsme již netrpělivě vyhlíželi cíl naši cesty v osadě Hluchová - Kolibiska. Zde jsme se setkali se skupinkou Vrařepy, která z hřebenu sestoupila před vrcholem Stožku a krátila si čas v restauračním zařizení, které nás v této části Beskyd docela překvapilo a rádi jsme si krátili čekání na autobus doplňováním tekutin Radegastovým mokem z Nošovic.
Cesta domů pak proběhla veřejnými dopravními prostředky a Paskov - nádraží v Řepištích se stal naší cílovou stanici.
Foto - Velký Stožek - 10. 7. 2018