Loňským vítězem soutěže "Historické město roku" se stal Štramberk, horské městečko, rozložené na úpatí několika kopců. Díky půvabným uličkám i dřevěným roubeným domům z 18. a 19. století se Štramberku říká Valašský betlém.
Podrobnosti o městě, které založil 4. prosince 1359 syn českého krále Jana Lucemburského, moravský markrabě Jan Jindřich Lucemburský, mladší bratr římského císaře a českého krále Karla IV., povýšením podhradí na město, naleznete zde:
Naše trasa vedla po 6km Lašské naučné stezce Štranberkem
Nejdříve jsme vystoupili k jeskyni Šipka s krásným výhledem na historické jádro města a Zámecký vrch s Trúbou, dále po pěšině kolem památníků osobnosti naší historie a kultury. Nad vápencovým lomem Kotouč jsme obdivovali panoramata i výhled do těžebního prostoru lomu a lesní stezka nás zavedla k Jurově kameni. Cestou k náměstí přes Dolní ulici na Horní Baštu jsme obdivovali roubené domky a kruhovou baštu, dříve součást opevnění. Odpočinek na náměstí vyplnily nákupy místní specilaity "Štramberských uší", které od začátku roku 2007 jsou prvním českým potravinářským výrobkem, s udělením ochrany zeměpisného označení původu. Výstup po kamenných schodech na Zámecký vrch k Trúbě, s krásnými pohledy do okolí, nás inspiroval k pocitu hladu, který jsme urychleně zahnali v Chatě Dr.Hrstky. Další část stezky stoupá přes skálu Rudý se skálostepními společenstvy flóry na vrchol Bílé hory. Tamní rozhledna nás odměnila dalšími výhledy do kraje. Po tzv. "Sluneční cestě" kolem sochy Panny Marie jsme sestoupili do Horní Kamenárky. Zmrzlinové hody na konci stezky vypadaly jako konečná část výletu, ale nakonec jsme hodnocení akce doplnili i v Paskově na zahradě.
Ještě měkolik slov k legendě o původu místní speciality
Podle místní pověsti se původ cukrovinky váže k mongolskému tažení v roce 1241, kdy si nepřátelské vojsko rozložilo tábor na úpatí blízkého kopce Kotouč. Podle pověsti místní obyvatelé po noční bouři prokopali hráz rybníka a ležení vytopili. Když voda opadla, našli prý na místě vaky s nasolenýma lidskýma ušima, které Mongolové utínali křesťanům a posílali svému chánovi. Údajně na památku této události se ve městě v předvečer svátku Nanebevstoupení Páně každoročně peče cukroví slazené medem a ochucené tajnou směsí koření.